1. Domů
  2. /
  3. Pěstujeme
  4. /
  5. Zelenina
  6. /
  7. Chřest
  8. /
  9. CHŘEST (asparagus officinalis)

CHŘEST (asparagus officinalis)

Dlouhověká vytrvalá rostlina, kterou pěstujeme jako jednoletku za účelem získání jedlých výhonků. Otužilá plodina. Obsahové látky – vysoký obsah uhlohydrátů, které se při skladování přeměňují na fruktózu, menší obsah vitaminů B1 a B5. Je to nízkokalorická plodina.

Pěstování chřestu není snadné, proto zůstal dlouho lahůdkou bohatých kuchyní a nazýval se královskou zeleninou. Konzumují se mladé, zdužnatělé výhonky zvané pazochy, sklízené v době, kdy pronikají nad povrch půdy. Chřest obsahuje Asparagin, který působí jako diuretikum. Často se konzervuje buď samostatně, nebo jako součást zeleninové směsi. Původně se konzumovali jen vybělené pazochy. Později však byly vyšlechtěny odrůdy, které si i v zeleném stavu dlouho udržují jemnou strukturu bez vláken. Zelený chřest získává stále větší oblibu, protože je křehký a na vitamíny bohatší.


Pěstování

Chřest prospívá na otevřených, ale chráněných stanovištích s dobře propustnou půdou. Správně připravené záhony mohou dávat sklizeň i více než 20 let. Z mohutného kořenového trsu vyrůstají dužnaté výhony zvané paschy. Jsou žlutavě bíle s růžově-fialovou špičkou nebo zelené. Vybíjejí se v silně rozvětvené tenké až 2 m vysoké stonky se svazky jehlicovitých zelených útvarů, které nahrazují listy. Chřest se pěstuje z jarního výsevu a 1 až 2 roky se předpěstovává, plnohodnotně ho můžeme sklízet od 3 roku. Chřestová sezóna – sklizeň začíná v polovině dubna a ustává asi v polovině června.

Množení

Chřest můžeme pěstovat ze semen, ale snazší a časově méně náročné pěstování je z vrcholových řízků.

Nároky a sklizeň

Na podzim nebo v zimě před výsadbou mladých rostlin zapracujeme do záhonů velké množství dobře vyzrálého organického materiálu a půdu povápníme, abychom dosáhli pH v rozmezí 6 až 6,5. Je nutno odstranit veškerý vytrvalý plevel. Jednoleté vrcholové řízky se snadno uchycují, ale řízky ze dvou až tří letých rostlin mají sklon zarazit růst. Rostliny vysazujeme na jaře, kdy je půda dostatečně prohřátá. Tenké kořínky mohou velice snadno vyschnout nebo se poničit, přesazujeme je proto velice opatrně a po celou dobu chráníme rostliny pytlovinou. Rostliny pěstujeme v řádcích. Před vysazováním vytvoříme výkop asi 50-80 cm, hluboký a 20 cm široký. Je vhodné dát 4 až 5 rostlin na metr, poté zasypeme několika centimetry kompostní zeminy a mírně přitlačíme. Postupně jak rostliny rostou, přisypáváme další zeminu. Dodržujeme pravidelnou zálivku a přihnojujeme kompostem s příměsí minerálních hnojiv. Sazenice také pravidelně okopáváme a odstraňujeme plevel. Prvním rokem vyraší zelené prýty, které necháme růst až do podzimu. Při suchém počasí chřest pravidelně zaléváme. Po ukončení sklizně pohnojíme rostliny základním hnojivem, které podpoří růst stonku, tím si zajistíme dostatečně silné rostliny pro výsadbu v následujícím roce. Na podzim, kdy stonky žloutnou uřežeme, je ve výšce 2 a půl až 5 cm nad povrchem a celý záhon upravíme.

Pěstování v druhém roce je podobné jako v roce prvním. Začátkem jara k rostlinám přidáme prosetý kompost a společně se zeminou ho nahrneme do výšky až 30 cm a šířky přibližně 40 cm. Chřest okopáváme, zaléváme a odstraňujeme plevel. Začátkem vegetačního období přihnojíme. Již tento rok jej můžeme začít sklízet, avšak pouze částečně, aby se rostliny příliš nevysílily.

Třetím rokem v polovině března nahrneme nad řádky 50 cm vysoké široké hrůbky, vrcholy hrůbku utužíme. (Pokryjeme černou netkanou textilií). Koncem dubna odhrneme půdu, (odstraníme fólii), a výhonky v délce 25 až 30 cm odřízneme. Hrůbek opět přehrneme. Takto můžeme sklízet chřest až do konce června. Po sklizni rozhrneme hrůbky a další výhony necháme volně růst až do podzimu, aby rostliny nabraly sílu. Po celou dobu vegetace opět přihnojujeme zaléváme a okopáváme. Na podzim je opět odřízneme a zahrneme půdou.

Sklizeň

V prvním roce po výsadbě trvá sklizeň 6 týdnů, v každém následujícím roce 8 týdnů. Sklizeň provádíme pouze do poloviny léta speciálním zubatým nožem určeným ke sklizni chřestu. Pozdější sklizeň by mohla negativně ovlivnit tloušťku výhonku v následujícím roce.

Choroby

Chřest je velmi náchylný na houbové choroby – fuzáriové vadnutí, první příznaky se projevují opožděným rašením a potlačením růstu. Projevuje se žloutnutím, vadnutím a odumíráním výhonu, na kořenech se nacházejí červenohnědé nekrózy. Napadený chřest lze snadno vyjmout z půdy. Po déle trvajících deštích mohou být kořeny napadeny hnilobou, rozkládají kořeny, často lze někdy na nadzemních částech spatřit hnědé skvrny s karmínovým lemem na stonku – Purpurová skvrnitost, listy opadají, ostatní části rostliny žloutnou nebo hnědnou, poté odumírají. Chřest může také napadnout rez. Infikuje jej již na jaře, kdy se objevují na stoncích oválné světle zelené léze, poté se objeví první polštářky s rezavými letními sporami. Další z možných chorob chřestu je skvrnitost. Na stoncích vznikají velké skvrny, které jsou nejprve světle hnědé a postupně tmavě rezavě hnědé. Chřest může být napaden i viry. Přítomnost se projevuje různými symptomy, například deformacemi výhonu, zesílenou tvorbou postranních výhonů – různými růstovými anomáliemi.

Největším nepřítelem chřestu je chřestovníček obecný. Chřestovníčci mají černé tělo s 6 světelnými tečkami a červeným lemováním. Dospělí brouci a jejich larvy odstraňují ze stonku vnější kůru a listy.

Zajímavosti

Chřest se používá k léčení revmatismu, dny a zánětu močového měchýře. Povzbuzuje činnost ledvin a podporuje tak vylučování vody. Používá se také při prevenci i léčbě ledvinových kamenů. Celkově detoxikuje organismus a urychluje látkovou výměnu. Posiluje imunitní systém. Pozor – plody chřestu jsou jedovaté.

Rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem – rostlina je to stále stejná, rozdíl je ovšem v pěstování. Bílý chřest se měsíc před sklizní přikryje zeminou nebo černou fólií, dochází k takzvanému vybělování. Zelený chřest se pěstuje na světle a díky fotosyntéze získává svou barvu a také trochu jiné vlastnosti a výraznější chuť.

Chřest by se měl po sklizni zchladit a pak okamžitě doručit k zákazníkovi a to do 24 až 36 hodin od jeho sklizně na poli. Po sklizni začne klesat obsah cukru v chřestu, a proto jen opravdu čerstvý chřest má tu delikátní lehce nasládlou chuť.

Mohlo by se vám také líbit

Křen (Armoracia rusticana)

Křen je víceletá rostlina, někdy pěstovaná jako jednoletka, ze které se využívá masitých kořenů výrazné chuti. Je to otužilá plodina. Obsahové látky: velké množství vitamínů C a vápníku, nižší obsah uhlovodanů. Výběrem a pěstitelskými podmínkami...

číst více
Mrkev (Daucus carota)

Mrkev (Daucus carota)

Dvouletá rostlina s dužnatými kořeny, pěstovaná jako jednoletá plodina, ze které se konzumují kořeny. Je to otužilá, až polo otužilá plodina. Patří k základní zelenině, v kuchyni má nezastupitelné místo. Původní kulturní typ měl velké zdužnatělé...

číst více

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *