Prosinec je typicky chladný a vlhký měsíc, kdy padá sníh nebo mrzne.
Prosinec znamená pro zahradníky přechod do klidnější fáze na užitkové zahradě, to však neznamená konec aktivit. Je to období plné „příprav a úkolů, které přispějí k úspěšnému pěstování a sklizni v příštím roce. Chladnější počasí a kratší dny ovlivňuji růst a stav rostlin. Je důležité chránit citlivé rostliny před mrazem a zajišťovat vhodné podmínky pro přežití zimy. Používáme krycí fólie, mulčovací materiály či případně vybudujeme ochranné zástěny. Pokud máme na zahradě pažitku, necháme ji přes zimu na záhonu a sklízíme ji podle potřeby.
Prosinec je ideálním časem k revizi zásoby semínek, zkontrolujeme jejich skladovací podmínky a doplníme chybějící druhy. Zajímáme se o specifické nároky rostlin, abychom měli vše připravené pro optimální výsevy v příštím roce.
Práce na zeleninové zahradě
V prosinci jsou venkovní práce omezené, některé plodiny však stále mohou být vysazeny, jestliže je chráníme. Můžeme zvážit výsadbu nebo setí zeleniny, jako je špenát, různé druhy salátů nebo cibule.
Pokud je počasí příznivější – podobající se podzimnímu, lze na záhony vyset mrkev, petržel kořenovou, ale i naťovou cibuli, šalotku, pastinák, česnek, špenát a kapustu.
K čerstvé konzumaci sklízíme postupně zimní zelí a kapustu, zimní špenát, sibiřskou cibuli, pórek, kadeřavou petrželku.
Rady a tipy
Pravidelně kontrolujeme uskladněnou zeleninu. Skleník a fóliovník vyčistíme a připravíme na novou sezónu. V případě příznivého počasí dokončíme rytí a hnojení na venkovních záhonech. Opravujeme a vhodně uskladňujeme pracovní nářadí a pomůcky. Pokud jste ještě nestihli vysadit česnek a není ještě příliš promrzlá půda, můžete jej vysadit nyní. Přehazujeme kompost.
Zazimování skleníku – záhony zbavíme všech zelených zbytků rostlin a prokypříme půdu, odolné druhy zeleniny necháváme přes zimu ve skleníku a postupně je zužitkujeme.
0 komentářů