PROSINEC

Příspěvek od Ivan Haška

16. 1. 2024

Prosinec je typicky chladný a vlhký měsíc, kdy padá sníh nebo mrzne.

Prosinec znamená pro zahradníky přechod do klidnější fáze na užitkové zahradě, to však neznamená konec aktivit. Je to období plné „příprav a úkolů, které přispějí k úspěšnému pěstování a sklizni v příštím roce. Chladnější počasí a kratší dny ovlivňuji růst a stav rostlin. Je důležité chránit citlivé rostliny před mrazem a zajišťovat vhodné podmínky pro přežití zimy. Používáme krycí fólie, mulčovací materiály či případně vybudujeme ochranné zástěny. Pokud máme na zahradě pažitku, necháme ji přes zimu na záhonu a sklízíme ji podle potřeby.

Prosinec je ideálním časem k revizi zásoby semínek, zkontrolujeme jejich skladovací podmínky a doplníme chybějící druhy. Zajímáme se o specifické nároky rostlin, abychom měli vše připravené pro optimální výsevy v příštím roce.

Práce na zeleninové zahradě

V prosinci jsou venkovní práce omezené, některé plodiny však stále mohou být vysazeny, jestliže je chráníme. Můžeme zvážit výsadbu nebo setí zeleniny, jako je špenát, různé druhy salátů nebo cibule.

Pokud je počasí příznivější – podobající se podzimnímu, lze na záhony vyset mrkev, petržel kořenovou, ale i naťovou cibuli, šalotku, pastinák, česnek, špenát a kapustu.

K čerstvé konzumaci sklízíme postupně zimní zelí a kapustu, zimní špenát, sibiřskou cibuli, pórek, kadeřavou petrželku.

Rady a tipy

Pravidelně kontrolujeme uskladněnou zeleninu. Skleník a fóliovník vyčistíme a připravíme na novou sezónu. V případě příznivého počasí dokončíme rytí a hnojení na venkovních záhonech. Opravujeme a vhodně uskladňujeme pracovní nářadí a pomůcky. Pokud jste ještě nestihli vysadit česnek a není ještě příliš promrzlá půda, můžete jej vysadit nyní. Přehazujeme kompost.

Zazimování skleníku – záhony zbavíme všech zelených zbytků rostlin a prokypříme půdu, odolné druhy zeleniny necháváme přes zimu ve skleníku a postupně je zužitkujeme.

Mohlo by se vám také líbit

Sadíme v lednu

Sadíme v lednu

Zahrady určené k pěstování ovoce a zeleniny máme v paměti z dob našich rodičů a prarodičů. V poslední době se sympatický trend pěstování vlastních bylinek či zeleniny zase vrací. Produkty ze zahrádky začínáme znovu vnímat jako bonus, něco velmi...

číst více
ŘÍJEN

ŘÍJEN

Říjen je proměnlivý měsíc, střídají se teplé a slunečné dny s chladnými a deštivými. Teploty mohou klesat pod bod mrazu, takže je třeba chránit citlivé rostliny před mrazem. Používáme netkanou textilií, slámu, listí nebo chvojí. Rostliny ve...

číst více
DUBEN

DUBEN

Duben je měsíc, ve kterém dochází k postupnému oteplování, avšak charakteristické pro tento měsíc jsou také výkyvy denních a nočních teplot. Denní maxima na počátku měsíce mohou dosahovat 8 až 15 stupňů Celsia, v noci se ale neustále objevují...

číst více

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *